Potęga pierwszego wrażenia

Pierwsze wrażenie robi się tylko raz. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez agencję Independent Network wystarczy 38 sekund, aby odwiedzający Twoje mieszkanie ocenili je pozytywnie lub negatywnie.

Dlatego tak ważne jest, aby mieszkanie oczarowało klienta już po przekroczeniu progu. Skuteczny narzędziem do pokazania nieruchomości w najlepszym świetle jest home staging, czyli profesjonalne przygotowanie nieruchomości do sprzedaży lub wynajmu. Według badań na rynku amerykańskim, home staging skraca czas sprzedaży średnio o 40% i to przy zwiększeniu realnej wartości nieruchomości o 10% (badania Barbary Schwarz). Jak osiągnąć cel, czyli skrócić czas sprzedaży osiągając wyższą cenę transakcyjną? 

  • Na początek: posprzątaj mieszkanie!

Niezwykle istotne jest, aby sprzedawana nieruchomość była schludna i posprzątana. Bałagan sprawia, że pomieszczenia wydają się być mniejsze i mniej ustawne – a to w dużej mierze wpływa na postrzeganie atrakcyjności mieszkania. Przed zdjęciami oraz prezentacją nieruchomości pamiętaj aby zetrzeć kurze, umyć okna oraz podłogę jeśli jest taka potrzeba. Okna oraz podłoga to elementy, na które klienci najczęściej zwracają uwagę – pamiętaj o tym przygotowując mieszkanie. 

  • Nie zapomnij o wietrzeniu

Najprostsza forma aromamarketingu? Przed każdą prezentacją dokładnie wywietrz całe mieszkanie! Zaduch panujący w mieszkaniu lub poobiedni zapach skutecznie zniechęcą klientów do dokładnego obejrzenia mieszkania i podjęcia pozytywnej decyzji zakupowej. 

Po dokładnym wywietrzeniu, możesz pójść krok dalej i tuż przed przyjściem klientów zaparzyć świeżą kawę lub upiec aromatyczne ciasto. Taki rodzaj zapachów nada miłą atmosferę w domu, do której klienci będą chcieli wracać po prezentacji. 

  • Zadbaj o światło 

Nie od dziś wiadomo, że jasne i słoneczne mieszkania cieszą się największym zainteresowaniem. Dlatego bezwględnie – umyj okna oraz zadbaj, aby jak najwięcej światła mogło swobodnie wpadać do mieszkania. Zastąp duże i ciężkie zasłony lub firany lekkimi zasłonkami w stonowanych kolorach – dzięki temu dodasz lekkości pomieszczeniom, które wydadzą się bardziej przestronne. Upewnij się czy stojące na parapetach ozdoby lub kwiaty nie przesłaniają okna – jeśli tak, lepiej będzie znaleźć im inne miejsce. Myjąc okna zadbaj także o futryny oraz parapety – pamiętając o zasadzie nr 1. 

  • Przestrzeń 

Jedną z kluczowych kwestii przy eksponowaniu zalet mieszkania, jest pokazanie jego przestrzenności. W tym celu pozbądź się zbędnych mebli oraz ciężkich dodatków (np. ciemnych dywanów), które optycznie pomniejszają mieszkanie. Jeżeli ściany mieszkania są pomalowane w ciemnych lub krzykliwych kolorach – rozważ ich przemalowanie na jasne, stonowane kolory. 

  • Schowaj rzeczy osobiste 

Zgodnie z zasadą: im mniej, tym lepiej. Na czas sprzedaży postaraj się jak najwięcej rzeczy schować. Ukryj wolnostojące sprzęty, zwierzęce akcesoria, ubrania oraz prywatne zdjęcia. Im mieszkanie będzie bardziej odpersonalizowane, tym łatwiej będzie klientom wyobrazić sobie siebie, swoją rodzinę oraz wspólne życie w tym mieszkaniu. A od tego już tylko krok, do podjęcia decyzji o zakupie. 

  • Wielka rola małych rzeczy 

Diabeł tkwi w szczegółach, a więc pora na… dodatki! Przygotowując mieszkanie do sprzedaży warto zadbać o akcesoria, które nadadzą przytulności mieszkaniu oraz wprowadzą domowy klimat. Sprawdzą się zadbane, domowe rośliny doniczkowe, świeże kwiaty w wazonie oraz uniwersalne tekstylia. Poduszki i miękki koc będą świetnie wyglądały na łóżku lub sofie, w oknach natomiast neutralne, jasne zasłonki bądź firanki. W łazience klimatu dodadzą rozstawione świeczki oraz zwinięte ręczniki. Jeżeli Twoja nieruchomość posiada balkon, a sprzedaż przypada na ciepłe miesiące – nie możesz zapomnieć o odpowiednim zaaranżowaniu balkonu! 

  • Zadbaj o przyjemny odbiór 

Teraz, kiedy mieszkanie aż zachęca, by przysiąść na kanapie czy krześle i zostać w nim na dłużej… Pora na wisienkę na torcie – odpowiedni nastrój. Wykonując powyższe kroki, wystarczy go jedynie podkreślić przyjemnym zapachem, stonowaną muzyką w tle oraz odpowiednim oświetleniem. Jeżeli mieszkanie jest słoneczne – staraj się prezentować nieruchomość w godzinach, gdy do środka wpada najwięcej światła. Jeżeli prezentujesz mieszkanie po zmroku – zadbaj o odpowiednie oświetlenie. Możesz także zapalić świeczki o delikatnym zapachu – ich aromat oraz żywy ogień wpłynie bardzo pozytywnie na odbiór mieszkania. 

Ile to kosztuje?

Usługa profesjonalnego home stagera zwykle zaczyna się od konsultacji, na której zbada nieruchomość, ustali jej mocne i słabe strony oraz wskaże strategię uatrakcyjnienia mieszkania. Jej koszt to przeciętnie od 300 do nawet 500 zł. Kompleksowy projekt oraz realizacja home stagingu to już kwota znacznie wyższa, bo od 1.500 zł do nawet 3% wartości mieszkania. Korzystną alternatywą przy sprzedaży lub wynajmie nieruchomości jest skorzystanie z usług dobrego agenta nieruchomości, który w podobnej cenie profesjonalnie zajmie się całym procesem sprzedaży, w tym m.in. home stagingiem, wykonaniem profesjonalnej sesji zdjęciowej, określeniem strategii marketingowej oraz prezentowaniem oferty potencjalnym klientom. 

 

◽ Apolonia Aleksandrowicz

Doradca ds. nieruchomości, specjalista HS

📞 +48 889 000 362

📩 a.aleksandrowicz@arcy-miejsce.com

Translate »