Wiele godzin szukania, oglądania i… jest! To wymarzone M. Dokładnie takie, jakie sobie wymarzyłeś albo chociaż bliskie ideału

Od posiadania własnego miejsca na ziemi dzieli Cię już tylko podpisanie aktu notarialnego i zapłata ceny. Ale czy to wszystko? Nie daj się zaskoczyć i sprawdź, jakie są koszty okołozakupowe związane z zakupem nieruchomości na rynku wtórnym, a jakie na pierwotnym. 

Zakup mieszkania z rynku wtórnego związany będzie z koniecznością zapłaty PCC. Podatek od czynności cywilnoprawnych (czyli PCC właśnie) to opłata skarbowa, którą należy opłacić od dokonania czynności prawnych, które nie zostały obciążone podatkiem VAT. W przypadku zakupu nieruchomości z rynku wtórnego obowiązek zapłaty PCC zaistnieje z tytułu umowy sprzedaży oraz – w przypadku zakupu nieruchomości przy pomocy kredytu – ustanowienia hipoteki. Podatek ten jest szczegółowo uregulowany w ustawie z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% od wartości rynkowej nieruchomości ciąży na jednej stronie transakcji – Kupującym.  I uwaga: wartości rynkowej, co oznacza, że podatek nie jest liczony od ceny sprzedaży, a właśnie od wartości rynkowej. Co to w praktyce oznacza? Urząd Skarbowy przed upływem pięciu lat od sprzedaży może zweryfikować wartość rynkową nabytej przez Ciebie nieruchomości. Jeżeli uzna, że była ona wyższa niż cena sprzedaży, wezwie Cię do dopłaty 2% od różnicy.

PCC jest obliczany i odprowadzany bezpośrednio u notariusza, który sporządza umowę sprzedaży. 

O ile wszystkie koszta, o których przeczytasz poniżej zwykle podlegają mniejszym lub większym negocjacjom, o tyle – niestety – z Urzędem Skarbowym może być ciężko. Najlepiej od razu załóż, że pewna część Twojej gotówki musi zostać odprowadzona tytułem podatku i nie bierz jej pod uwagę przy kalkulowaniu samego zakupu. 

W przypadku, jeżeli nieruchomość kupujesz posiłkując się kredytem, konieczna będzie również zapłata PCC od ustanowienia hipoteki. W tym przypadku wartość podatku została określona kwotowo i każdorazowo wynosi 19 zł. 

Koszty zakupu mieszkania na rynku pierwotnym 

Zakup nieruchomości z rynku pierwotnego zwolniony jest z obowiązku zapłaty PCC, a to dlatego, że… obciążony został podatkiem VAT. Wysokość podatku wynosi 8% dla nieruchomości poniżej 150m2 i 23% dla nieruchomości o metrażu większym, niż 150m2. 

Spokojnie – to nie znaczy, że do ceny wybranej nieruchomości musisz doliczać jeszcze dodatkowe 8 czy 23 procent. Odłóż kalkulator i bądź spokojny – cena podana w ogłoszeniu jest już prawdopodobnie ceną zawierającą podatek VAT. 

Koszty notarialne 

Umowa sprzedaży nieruchomości musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego – w innym przypadku będzie ona nieważna. Czyniąc zadość tej formie zawarcia umowy, na Twojej drodze pojawią się nowe koszty. Przede wszystkim będzie to oczywiście taksa notarialna, czyli po prostu wynagrodzenie notariusza. Jej wysokość zależeć będzie od ceny transakcyjnej nieruchomości. Do taksy notarialnej notariusz oddzielnie dolicza podatek VAT. Dodatkowym, koniecznym do poniesienia kosztem są opłaty sądowe – w wysokości 200 zł oraz koszty wypisów aktu notarialnego. Przygotuj się, że wysokość taksy notarialnej, to tylko część kosztów notarialnych. 

Warto skorzystać z notariusza polecanego przez agencję nieruchomości obsługującej transakcję – zwykle jej klienci mają już wynegocjowane atrakcyjne zniżki na sporządzenie umowy sprzedaży. 

Prowizja banku za udzielenie kredytu 

Jeżeli Twój budżet nie pozwala Ci na sfinansowanie w całości zakupu wymarzonego M gotówką, prawdopodobnie będziesz rozważał kredyt. W takim wypadku, weź pod uwagę, aby do kosztów transakcyjnych związanych z zakupem mieszkania doliczyć prowizję dla banku od udzielenia kredytu hipotecznego. 

Najważniejsza rada? Zawsze, ale to zawsze korzystaj z usług sprawdzonego doradcy kredytowego! Taka usługa jest dla Ciebie bezpłatna (wynagrodzenie doradcy pokrywa bank), a może pomóc zaoszczędzić Ci od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych. Doradca porówna dla Ciebie wszystkie dostępne na rynku oferty kredytu hipotecznego i wspólnie wybierzecie najlepszą opcję. Pamiętaj, że nie zawsze “Twój” bank ma dla Ciebie najlepszą ofertę. 

Prowizja dla biura nieruchomości

Zakup mieszkania przy pomocy biura nieruchomości związany będzie dla Ciebie z dodatkowym kosztem zapłaty prowizji – czyli wynagrodzenia biura za wykonaną pracę. Dzięki temu wiesz, że zakup nieruchomości będzie bezpieczny i dokładnie sprawdzony przez agenta prowadzącego transakcję. Dobry pośrednik odpowie na wszystkie nurtujące Cię pytania oraz zadba, abyś mógł spokojnie spać w nocy. 

Wynagrodzenie dla biura nieruchomości zwykle oscyluje na poziomie 2-3% wartości nieruchomości. W zależności od regionu oraz specyfiki transakcji, wysokość prowizji może się nieco różnić. 

 

Jeżeli jesteś w trakcie poszukiwania lub zakupu mieszkania i nadal masz pytania – śmiało zadzwoń lub napisz do nas, chętnie Ci pomożemy. Rozwiejemy wątpliwości, wesprzemy finalizację transakcji lub wskażemy doświadczonego notariusza bądź doradcę kredytowego.

Translate »